понеділок, 24 травня 2021 р.

Підсумкове заняття з навчання грамоти «Подорож в країну грамоти»

 

  1. Спрямованість змісту: Навчання грамоти

Вікова група: Старший дошкільний вік

Тема: «Подорож в країну грамоти»

Мета: Закріпити з чого складається мова, речення, слово, склад. Закріпити вивчені букви. Тренувати в умінні складати з букв склади, ділити слова на склади, виділяти голосні і приголосні звуки, читати склади, знаходити перший і останній звуки в словах, по першим і останнім звукам читати слова. За допомогою словесних ігор розвивати фонематичний слух, мислення, винахідливість, швидкість реакції. Закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів, складати з букв слова і складати речення по схемі. Тренувати в умінні узгоджувати прикметники з іменниками.

Тип: Фронтальне заняття

Вид: Тематичне

Обладнання: М’яч, олівці, аркуші, картки з буквами, картинки, картки зі словами, кольорові картки зі складами

Хід заняття

  1. Діти давайте з вами закриємо очі, я сьогодні чарівниця, у мене є чарівна паличка, за її допомогою я перенесу вас в країну грамоти. Підійдіть до мене, зробіть коло – сонечко, підтягніть ручки один до одного – це сонячні промінчики і посміхніться. Опустіть руки і …

 

  1. Давайте з вами згадаємо:

– З чого складається наша мова (з речення)

– З чого складаються речення (з слів)

– З чого складаються слова (з складів)

– З чого складаються склади (з букв)

 

  1. Що я взяла зараз в руки? (М’яч). М’яч – це слово або речення? (Слово). А складіть з слова м’яч речення. (Мама купила мені м’яч). А давайте порахуємо, скільки слів в цьому реченні? (4)

 

  1. А давайте напишемо наші речення графічно. Сідайте за столи, у вас олівець і листочок |_ _ _ _.

А тепер навпаки. Склади будь-яке речення по схемі |_ _.    |_ _ _.

За правильну відповідь ви отримуєте букви: А, О, І, Е, У М, П, Р, С, Т.

А скажіть, які букви бувають: (голосні і приголосні)

А тепер ви по черзі називаєте свою букву і виходите. Але тільки голосні будуть ставати в один ряд, а приголосні в інший ряд.

  1. Ми складемо з букв склади.

а) Виходить буква П і буква А. Давайте прочитаємо (ПА). А тепер продовж склад: ПАПА, ПАЛИЦЯ, ПАРТА, ПАСТА. Прочитаємо навпаки (АП)

б) Виходить буква М і буква І. Прочитаємо (МІ). Продовжимо склад: МИР, МИШКА, МИСКА.

 

  1. Спасибі, віддаємо букви і сідаємо на стільці.

а) Завдання – назви слово і виділи перший звук в слові (по картинках)

б) Завдання – назви слово і виділи останній звук в слові (по картинках)

в) Завдання – за першими звуками прочитай слово (за картинками)

г) Завдання – за останніми звукам прочитай слово (за картинками)

д) Ви повинні почути, де знаходиться звук «Л» (На початку слова, в кінці або в середині)

Отже, я називаю слова: цибуля, стілець, кінь, молоко, молоток, стіл, колобок, лопата, сокіл, лось, соловей, місяць, велосипед, лампа.

е) Останнє завдання. Визнач скільки в слові складів. Згадуємо МА-МА (2 склади), ПІ-ЛА, КО-РО-ВА, МИ-ЛО, ЛУК, СОК, МО-ЛО-КО, МО-РЕ.

 

  1. А зараз ми відпочинимо і знову гру почнемо, встаємо:

Раз – піднятися, потягнутися.

Два – зігнутися, розігнутися.

Три – в долоні три хлопка.

Головою три кивка.

На чотири – ноги ширше.

П’ять руками помахати.

Шість – на стільчик знову сісти.

 

  1. Зробимо звуковий аналіз слів. Я називаю слово, а ви викладаєте графічно.

повторимо:

покажіть голосний звук ∙

покажіть твердий приголосний звук –

покажіть м’який приголосний звук =

Викладаємо зліва на право, правою рукою: СОКМИШАПІРРІКА.

 

  1. Літери переплуталися.

У вас картки зі словами. Але букви в них переплуталися. Під літерами стоять цифри. Потрібно написати олівцем букви по порядку, починаючи з 1 і прочитати слово, яке вийшло: ШАР, СОК, РОТ, МИР, ПІР, СИР, ЛАК, ЯНА, АНЯ, ОЛЯ. ( Л2 О1 Я– ОЛЯ і т.д.)

 

  1. Пограємо. Ставайте в коло. Я маленька дитина, погано вимовляю звуки. Ви повинні мене виправити.

– Мама поклала в тарілку манну каску (кашку).

– Пожежний взяв кашку (каску).

– В Новий Рік я одягну машку (маску).

– Будівельник будує басню (башню).

– Кішку звуть Мулка (Мурка).

– Коля їсть суп ножкою (ложкою).

 

  1. І знову пограємо в м’яч. Я кидаю м’яч і кажу слово прикметник, ви мені повертаєте м’яч і говорите слово іменник.

– Красива (лялька …) – солодка (цукерка …)

– М’яка (подушка …) – гіркий (перець ….)

– Смачний (торт …) – солоний (огірок …)

– Важка (сумка …) – кисла (капуста …)

– Червона (троянда …) – брудна (посуд …)

 

  1. У коробочці кольорові картки, на них написані склади. Візьміть будь-яку картку. Завдання таке:

– Знайди другу картку за кольором.

– З’єднайте дві картки за кольором і

– Прочитайте слово.

КО ЗА   СА ЛО   ВА ЗА    ПО ЛЕ   МИ ЛО

 

  1. Релаксація «Чарівний сон»

Вії опускаються.

Очі закриваються.

Ми спокійно відпочиваємо.

Сном чарівним засипаємо.

Дихається легко і рівно.

Наші руки відпочивають.

Наші ноги відпочивають.

Відпочивають, засипають.

Шия не напружена.

І розслаблене все тіло.

Гріє сонечко для нас.

Руки теплі у нас,

Ноги теплі у нас.

Губи теплі і рожеві,

І зовсім не втомлені.

Губи трохи відкриваються.

Все чудово розслабляється.

Нам зрозуміло, що таке

Стан спокою.

 

Ми спокійно відпочивали.

Сном чарівним засинали.

Добре нам відпочивати,

Але пора вже нам вставати.

Міцно кулачки стискаємо

Їх вище піднімаємо.

Потягнутися! Посміхнутися!

Всім відкрити очі і встати!

 

  1. Наше заняття підійшло до кінця. Ви сьогодні молодці, позаймались від душі.

пʼятниця, 21 травня 2021 р.

Підсумкове заняття з математики «МАТЕМАТИЧНА ШКОЛА ТІТОНЬКИ СОВИ»

Мета заняття: виявити отримані знання, уявлення, вміння; удосконалювати вміння знаходити місце числа в ряду, уточнити знання про прямий, зворотній і порядковий рахунок до 10, вчити вирішувати приклади на додавання і віднімання; удосконалювати знання про геометричні фігури, закріпити знання про склад числа з двох менших; закріпити знання про послідовність днів тижня, закріпити вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку, розвивати розумові операції, увагу, вміння орієнтуватися в просторі, розвивати допитливість, кмітливість, зорову пам'ять, уяву, виховувати дружні взаємини між дітьми, прагнення радувати старших своїми досягненнями, виховувати інтерес до занять з  математики.

Обладнання: карта-схема (пошук скарбу), картки з цифрами, таблиця «Цифри сховалися», таблиця-ялинка «Вгадай числа», таблиця-будиночки «Склад числа», скринька з золотими монетами, рахункові палички, таблиці-схеми з побудовою фігур , головоломка «Танграм», таблиці «Танграм», іграшки, таблиця-коло «Дні тижня», кольорові таблиці «Запиши цифрою», таблиця «Математичний диктант», схема-таблиця «Намалюй відсутню форму», зошити з математики для старшої групи, розвиваюча гра «Рибалка для вирішення прикладів».

Хід заняття

Вихователь. Діти, у мене є карта, яку я знайшла по дорозі в дитячий садок. Давайте розглянемо її. Що ви на ній бачите?

– Як ви думаєте, що ми будемо сьогодні робити?
– Так, ми будемо шукати скарб, рухаючись по маршруту карти: з міста в  місто. Так, як карта древня, деякі міста на ній зруйновані, їх треба буде відновити, що б знати, куди рухатися далі. Отже, з якого міста починається наша подорож?

Завдання 1. Місто «Переплутаних цифр»

– Діти, подивіться – всі числа в числовому ряду переплуталися. Давайте розставимо їх по порядку.

  • Розстановка цифр 0-9, числа 10
  • Прямий рахунок
  • Зворотній рахунок
  • Порядковий рахунок
  • Рахунок на слух
  • Називання сусідів чисел 3, 5, 7

– Діти, а тут цифри сховалися, давайте допоможемо їх знайти (робота з таблицею «Цифри сховалися»).
– А тепер вгадаємо числа, які пропущені (робота з таблицею-ялинкою «Вгадай числа»).
– У цьому місті є ще завдання: потрібно розселити в будиночку числа, давайте розповімо про склад числа 4.
– Завдання ви виконали, молодці, ми розставили всі цифри на місця.

Завдання 2. Місто «Невирішених прикладів»

– Подивимося на карту, як називається наступний пункт?
– Математичні знаки просять допомоги. Вони забули, навіщо вони потрібні. Скажіть, що показують ці знаки? Як вони називаються? (< > =).
– Математичні знаки згадали своє призначення: порівнювати і показувати, яке число більше, яке менше.( Робота з картками з зображеннями звіряток.)
– А зараз ми з вами перетворимося в рибалок і підемо на риболовлю. А риби не прості,а з невирішеними прикладами. (Гра «Рибалка» з вудкою і рибками на магнітах).

Рішення прикладів і запис їх на дошці.

Математична фізхвилинка

Завдання 3. Місто «Геометричних фігур»

  • Математичний диктант
  • (Орієнтування на аркуші паперу)
  • Давайте поселимо все геометричні фігури в один будинок. Вони будуть сусідами і ніколи один одного не втратять: поселите коло в лівий верхній кут, овал - в правий нижній, трикутник - в правий верхній кут, квадрат - в лівий нижній кут, ромб - між колом і трикутником, прямокутник - над квадратом.
  • Намалюй відсутню форму (робота з індивідуальними схемами)
  • Робота в зошитах з математики (завдання по геометричним формам)

Завдання 4. Місто «Кмітливих»

– А це моє улюблене місто, в якому живуть кмітливі веселі люди, і навіть завдання у них не звичайні. Я пропоную вам їх вирішити (Гра «Мовчанка» - вихователь задає питання, діти відповідь показують цифрою)

  • Скільки пальців на правій руці?
  • Скільки очей у сови?
  • Скільки кутів у квадрата?
  • Скільки носів у двох собак?
  • Скільки очей у світлофора?
  • Скільки вух у двох мишей?
  • Скільки хвостів у двох котів?
  • Скільки пір року?
  • Скільки кольорів у веселки?
  • Скільки раз на рік буває день народження?

– А тепер порахуйте і запишіть цифрою відповідь (робота з індивідуальними таблицями).
– А ще кмітливі люди в цьому місті добре знають дні тижня, а ви?
– Скільки днів у тижні?
– Давайте назвемо їх.
– Сьогодні який день?
– Який за рахунком цей день тижня?
– Якого він кольору? (Використання таблиці-коло «Дні тижня»)
– Який завтра день тижня?
– Якого він кольору?
– Який вчора був день тижня?
– Якого кольору?
– Які ви знаєте вихідні дні?

Фізхвилинка для очей

  1. Подивіться вгору, вниз, праворуч, ліворуч не повертаючи голови.
  2. «Далеко - близько». Витягніть праву руку вперед і 5 с. дивіться на великий палець. Перевести погляд у далечінь. Дивимося 5 с на будь-який предмет (3 рази).
  3. Малюємо геометричну фігуру очима.

 Показати фігуру обвівши очима.

  1. Малюємо цифру очима.
  2. Поморгай очима.( Вихователь показує іграшку, діти дивляться на неї, сховали іграшку - діти моргають (3 рази).

Завдання 5. Місто «Головоломок»

– Подивіться на карту. Як називається наступне місто?
– Щоб пройти через це місто належить подумати. Згадайте, як називається ця гра? («Танграм»).
– Де її придумали? (Стародавня китайська головоломка).

  • Діти складають силует котика з елементів головоломки (використання таблиць).
  • Діти складають силует зайчика (на ускладнення).

– Наступне завдання в цьому місті - головоломка з рахунковими паличками.

Побудуйте фігуру:

  • З п'яти паличок – два рівних трикутника
  • З семи паличок – два рівних квадрата
  • У будиночку з шести паличок, перекласти дві палички так, що б вийшов прапорець.
  • Побудуйте фігуру оленя; а тепер перекладіть дві палички так, щоб олень дивився в іншу сторону – назад.

– Діти, ви впоралися з таким складним завданням, так як ви були уважними і наполегливими. Я пишаюсь вами. Ми пройшли всі міста, виконали всі завдання. Ми підійшли до скарбів, і зараз будемо шукати скарб.

Завдання 6. Пошук скарбів

– Щоб знайти скарб, нам потрібно пройти лабіринт. Лабіринт має пройти найактивніша дитина. Ви повинні вирішити, хто сьогодні на занятті був найактивнішим?
– Лабіринт такий: потрібно встати біля столу, зробити два кроки вперед, повернутися наліво, зробити п'ять кроків вперед, подивитися вниз і ти побачиш скарб (дитина знаходить скриньку- скарб із золотими шоколадними монетами).

Висновок заняття

– Діти, вам сподобалося подорожувати?
– А які завдання вам здалися найважчими?
– З якими завданнями ви легко впоралися?

– А зараз я пропоную вам оцінити свою роботу. Той, хто вважає, що повністю впорався із завданням, нехай візьме сонечко. А той, хто вважає, що не все у нього сьогодні вийшло, той, хай візьме повітряну кульку.( Діти вибирають предмет і оцінюють себе)

– Мені дуже сподобалося, як ви сьогодні займалися. Ви були наполегливими, уважними, кмітливими і тому вам вдалося відшукати скарб.