понеділок, 3 березня 2025 р.

Заняття: "Хто є друзями Зими?"

 Заняття: "Хто є друзями Зими?"

Мета: Сприяти розвитку розповідного мовлення, пам’яті, асоціативного мислення, уваги, уяви, спостереження, вміння передавати свої враження. Розвивати емоційну реакцію на зимові явища, формувати у дітей вміння порівнювати, висловлювати думки, доповнювати і уточнювати відповіді. Збагачувати словник словами-порівняннями, означеннями, іменниками, дієсловами. Закріпити та поглибити знання дітей про зимові звички тварин, птахів, розваги та погодні умови.

Обладнання:
Ватман з «схованим» зображенням портрету зими, кольорові фарби (синій, голубий, фіолетовий колір), губка, кольорові картки з зображенням неживої природи (туман, дощ, сніг, гроза, град, сонце), контурні картки для гри «Яке інше слово заховалося», презентація «В гості до друзів зими», картки для д/гри «Будь-не будь», картки для гри «Завершити порівняння».

Хід заняття:

  1. Вступне слово:

    • Діти заходять у групу, вітаються з вихователем.

    • Вихователь пропонує дітям підійти до білого полотна, на якому «заховано» зображення.

    • Вихователь: «Що ви бачите перед собою? Як ви думаєте, хто міг залишити це зображення тут? Що на ньому зображено?» (Відповіді дітей).

  2. Пошук образу Зими:

    • Вихователь: «А тепер давайте уважно поглянемо на сніг, що прикриває зображення. Що може ховатися під ним?»

    • Вихователь підводить дітей до думки, що це образ Зими.

    • Вихователь: «А яка ж вона, Зима? Давайте разом зробимо їй комплімент! Яка Зима? Холодна? Снігова? Крижана? Метелиця? Зима – це справжня красуня!»

  3. Дружба Зими з природою:

    • Вихователь: «А з чим приходить Зима? Що характерне для цієї пори року?»

    • Діти відповідають, називаючи зимові явища (сніг, вітер, мороз, дощ, туман).

    • Вихователь уточнює, що ці явища називаються неживою природою, і запитує: «Чи можемо ми зобразити неживу природу?»

    • Діти мають вибрати кольори для зимових явищ (синій, фіолетовий) і разом створюють картину, використовуючи фарби.

  4. Гра «Вікно»:

    • Вихователь пропонує дітям стати в дві команди. Завдання – передавати слово, не промовляючи його, і розповідати про нього словами.

    • Після виконання завдання, діти складають загадки про зимові явища.

  5. Зимова подорож:

    • Вихователь пропонує дітям уявити, що вони подорожують з зимою і знайомляться з її друзями. З'являється стежка, яка веде до зимових друзів.

    • Діти бачать сніжинки, що кружляють і складаються в сніг.

    • Вихователь запитує: «Як ви думаєте, чому сніжинка може бути сумною або веселої?» (відповіді дітей).

  6. Сніговик і гімнастика для очей:

    • Діти виконують гімнастику для очей за допомогою зображення сніговика на екрані.

    • Вихователь пропонує гру «Яка картинка зайва?», де дітям треба вибрати зайвий образ серед зображених зимових персонажів або явищ.

  7. Метафори і порівняння:

    • Вихователь пропонує гру «Завершити порівняння» (метафори), наприклад: «Ялинка зелена, наче…», «Ялинка колюча, наче…».

    • Діти повинні придумати і продовжити порівняння, використовуючи метафори та образи.

  8. Подарунки для Зими:

    • Вихователь: «Щирі друзі роблять один одному подарунки. Який подарунок Зима може подарувати своїм друзям?»

    • Діти пропонують ігри та бажання для Зими за допомогою гри «Будь-не будь». Наприклад: «Будь м’яка, як сніжка. Не будь, як лід — колюча і тверда.»

  9. Підсумок заняття:

    • Вихователь підсумовує, що Зима має багато друзів, серед яких є не тільки нежива природа, але й птахи, звірі, діти, Снігуронька та Дід Мороз.

    • Вихователь запитує, чому важливо підтримувати дружбу з природою: «Як ви думаєте, чому треба любити Зиму і шанувати її?»

  10. Заключне слово:

  • Вихователь дякує дітям за участь і за те, що допомогли Зимі знайти друзів, а також подарували їй подарунки.

середа, 26 лютого 2025 р.

Заняття для старшого дошкільного віку: "Занедбані професії"

 Заняття для старшого дошкільного віку: "Занедбані професії"

Мета: Збагачувати знання дітей про професії, які зникли або значно змінилися в сучасному світі. Ознайомити з професіями минулого, які більше не є актуальними або майже зникли. Розвивати пізнавальний інтерес, активне мовлення, увагу, пам'ять та логічне мислення. Збагачувати словниковий запас дітей назвами професій. Виховувати повагу до праці та усвідомлення цінності кожної професії.

Обладнання: картки із зображенням старовинних професій, малюнки, ілюстрації до кожної професії, м'яч.


Хід заняття:

І. Організаційний момент:

  1. Вступне слово вихователя:

    Добрий день, малята!
    Сьогодні ми поговоримо про дуже цікаву тему – професії. Як ви думаєте, чи всі професії залишаються актуальними з часом? Є такі, які зникли, а є нові, які з'явилися тільки нещодавно. Давайте з вами разом подивимося на професії, яких вже немає!

  2. Розповідь вихователя:

    Вихователь: Життя змінюється, час минає, і разом з ним змінюються й професії. Сучасні професії виглядають зовсім інакше, а колись були професії, які вже відійшли в минуле. Сьогодні ми дізнаємося про деякі з них.

    Відомо, що раніше в Україні були професії, які дуже відрізнялися від тих, що є зараз. Наприклад, у кожному селі чи містечку працював мірошник — людина, яка на млині молола зерно, щоб ми могли готувати хліб і різні страви. Але зараз цю роботу виконують великі заводи та фабрики.

    Інша цікава професія була у ткачів, які вручну виготовляли тканини. Ткані рушники, серветки, сукняні тканини – все це було дуже важливою частиною нашого життя. А зараз ми можемо купити тканину в магазині, виготовлену за допомогою машин.

    Є також така професія, як бондар. Бондарі виготовляли різноманітні предмети з дерева, наприклад, бочки або відра. Зараз їх місце займають пластикові або металеві вироби.

    І навіть такі професії, як пастух чи конюх, поступово зникають, тому що зараз менше людей тримають тварин.

Фізкультхвилинка:

Ми з вами, малята, трохи попрацювали, тож давайте зробимо фізкультхвилинку, щоб трішки розім’ятися.

Встало вранці ясне сонце,
За віконцем все виблискує.
Літо, осінь, зима і весна —
Спільно йдемо ми до мети!

(Діти піднімають руки вгору, потім опускають вниз і роблять кілька присідань.)

ІІ. Поглиблене ознайомлення з професіями:

Вихователь: А зараз давайте поговоримо про деякі професії, яких вже майже немає, і з’ясуємо, чому вони зникли.

  1. Чистильник взуття. Колись на вулицях міста працювали люди, які чистили взуття. Можна було підійти до такого майстра, і він за невелику плату зробить ваше взуття чистим. Тепер таких майстрів вже майже немає, тому що у нас є пральні машини та спеціальні засоби для чищення.

  2. Ліхтарник. Ця професія була дуже популярною раніше. Ліхтарники запалювали газові вуличні ліхтарі. Зараз ми маємо вуличне освітлення за допомогою електрики.

  3. Сажотрус. Ця професія була дуже важливою для безпеки будинків. Люди, які займалися сажотрусом, чистили димарі від сажі, щоб у будинку не сталося пожежі. Сьогодні сажотрусів замінили сучасні системи вентиляції.

  4. Поштарі. Колись поштарі ходили від будинку до будинку, доставляючи листи та пакунки. Сьогодні пошта багато чого замінюється через електронні послуги.

ІІІ. Дидактична гра "Вгадай професію"

Вихователь: Давайте пограємо у гру. Я буду називати опис професії, а ви маєте здогадатися, про кого йде мова.

  • Ця людина працює в майстерні і створює предмети з глини. (Гончар)

  • Ця людина працює на ланах і вирощує хліб. (Хлібороб)

  • Ця людина виправляє взуття, надає йому новий вигляд. (Швець)

  • Ця людина запалює ліхтарі на вулиці. (Ліхтарник)

ІV. Підсумок заняття:

Вихователь: Малята, сьогодні ми дізналися про багато цікавих професій, яких вже немає, а деякі майже зникли. Чи є серед них професії, які вам подобаються? Що ви про них дізналися нового?

  • Як ви думаєте, чому ці професії зникли?

  • Яка професія вам найбільше сподобалася і чому?

Завершення заняття:
Вихователь: Діти, ми з вами дізналися про професії, які колись були дуже важливими, а тепер зникли або змінилися. Проте кожна професія була важливою для людей у свій час. Тому давайте пам’ятати про них і цінувати труд кожного.

вівторок, 4 лютого 2025 р.

 Заняття для старшої групи ДНЗ: "Моя оселя"

Мета: розширити знання дітей про предмети домашнього вжитку, вправляти в умінні називати предмети меблів та їх складові частини; розвивати вміння групувати предмети за призначенням; виховувати дбайливе ставлення до домашнього майна.

Матеріали: м’яч, дві ляльки, макети кімнат (вітальня, кухня, спальня, дитяча кімната), картки із зображенням меблів.


Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Вихователь:
Доброго дня, діти! Сьогодні до нас в гості прийшли дві ляльки – Маринка та Іринка. Вони отримали нові квартири і хочуть, щоб ми допомогли їм розташувати меблі. Допоможемо їм? Але спершу давайте привітаємось!

Діти разом з вихователем виконують привітальну пісню:

У садочку новий день,
Всім говорим - Добрий день,
Добрий день мені й тобі,
Усім людям на Землі.


2. Вступна бесіда:

Маринка:
Діти, ми хочемо дізнатися, чи знаєте ви свою адресу? Що таке адреса?

Вихователь допомагає дітям дати відповіді:

  • Адреса – це місце, де ти живеш.

  • Це будинок, у якому я живу.

  • Це квартира, в якій я живу.

Вихователь:
А хто може назвати свою адресу?

Діти називають свої адреси, а вихователь підводить до теми домашніх приміщень та меблів.


3. Розгляд кімнат та меблів:

Маринка:
Діти, ми хочемо дізнатися, які кімнати є у вашій квартирі. Як називаються кімнати, в яких ви живете?

  • Кімната, де сплять – це спальня.

  • Кімната, де готують їжу – це кухня.

  • Кімната, де родина відпочиває – це вітальня.

Діти повторюють та запам'ятовують назви кімнат.


4. Вивчення предметів меблів:

Вихователь:
А хто знає, що є у вас вдома в коридорі? Які меблі можна поставити там?

Діти відповідають:

  • Полички для ключів та парасольок.

  • Шафи для одягу.

  • Вішалки для одягу.

  • Стільці, на яких можна сісти та взутись.

Вихователь:
Правильно! Щоб коридор був затишний і чистий, потрібно постійно прибирати і доглядати за меблями.


5. Вірш для закріплення знань:

Іринка:
Я хочу прочитати вірш про наш рідний дім. Слухайте!

Хай живе наш рідний дім!
Тепло й затишно у ньому.
Тут і тато, тут і ненька,
І дідусь з бабусею рідненькі.
(Є. Железнякова)


6. Дидактична гра "Здогадайся, що це?"

Вихователь:
Зараз ми пограємо в гру. Я буду називати частину мебля чи предмета, а ви повинні здогадатися, в якому меблі або предметі він знаходиться.

  • Воно має ручку (магнітофон, праска, шафа…)

  • У нього є ніжка (стіл, стілець, шафа…)

  • Воно може бути гарячим (праска, пічка, чайник…)


7. Фізкультхвилинка:

Вихователь:
Ви вже трошки втомились? Давайте трохи відпочинемо! Виконуємо фізкультхвилинку:

На вулиці садовій діти крокують.
Дім підвівся новий.
В ньому вікна на всі боки,
Лічить, не полічить.
А дах такий високий,
Пташкам не долетіть.
Дім – не відвести очей,
У домі – тисячі людей.


8. Рухлива гра "Хитрий няв":

Вихователь:
Лялькам дуже сподобалося, як ви працюєте, і вони хочуть, щоб ми пограли в рухливу гру «Хитрий няв». Починаємо!

В дім зайшла Маринка,
З нею Іринка,
Потім зайшов Гнат,
Скільки всіх хлоп'ят?

Діти виконують рухи по лічилці, а той, кому дісталося останнє слово, стає «хитрим нявом» і ловить інших дітей.


9. Підсумки заняття:

Вихователь:
Молодці! Сьогодні ми багато дізналися про наші домівки та предмети, що в них є. Хто допоміг Маринці та Іринці? Що нового ви сьогодні дізналися?

Діти відповідають на запитання, підсумовуючи заняття.


Завершення:

Вихователь:
Ми дізналися, як важливо дбати про наші оселі та про меблі в них. Тепер наші ляльки будуть жити у затишних квартирах, а ви завжди знатимете, що потрібно для того, щоб ваш дім був комфортним і красивим. Дякую за допомогу!

середа, 22 січня 2025 р.

   "Єдність нашої Батьківщини: Заняття до Дня Соборності України"

Мета: Поглибити знання дітей про значення свята Соборності, формувати уявлення про важливість єдності українського народу, виховувати почуття гордості за свою Батьківщину та націю, ознайомити з українськими державними символами. Розвивати мовлення, увагу, дрібну моторику, а також бажання бути активними громадянами своєї країни. Формувати позитивне ставлення до національної культури, мови та традицій.

Обладнання: Прапор України, герб України, записи гімну України, мультфільм про символи України, дидактичні ігри «Ланцюжок із слів», «Україна яка?», фарби, пензлі, аркуші для малювання, карта України.

Хід заняття

  1. Вихователь:
    Доброго ранку, мої любі! Сьогодні ми з вами будемо говорити про дуже важливе свято для нашої країни. Ви знаєте, яке це свято? (День Соборності України). Так, 22 січня українці святкують День Соборності України, день, коли наші землі об'єдналися в єдину незалежну країну. Цей день нагадує нам, як важливо бути єдиними.

    Україна — це наша рідна країна. І як ми з вами вже знаємо, є важливі символи, які допомагають нам відчувати себе частиною нашої держави. Подивіться, на що ми схожі: прапор України — жовтий та синій, герб — тризуб, а гімн — головна пісня нашої країни.

  2. Вихователь:
    А тепер давайте вітати нашу рідну Україну з цим чудовим святом. Зараз я хочу, щоб кожен із вас сказав, чому він гордиться своєю Батьківщиною. А тепер я заспіваю пісню, і ми всі разом будемо привітати Україну. (Звучить пісня, діти співають разом з вихователем.)

    "Моя Україна – то мамина ласка,
    Червона калина, бабусина казка.
    Це соняхи в цвіті, горобчиків зграя…
    Я кращої в світі країни не знаю."

  3. Вихователь:
    Дуже гарно! Тепер давайте поговоримо про нашу рідну мову. Українська мова — це наша гордість, адже вона одна з наймилозвучніших мов у світі. Я знаю багато чудових слів про Україну, а ви? Давайте пограємо в гру!

    Дидактична гра «Ланцюжок із слів»
    (Діти по черзі називають слова українською мовою, які мають стосунок до України, прикріплюючи їх на дошку).

  4. Вихователь:
    А тепер давайте згадаємо, яка ж вона — наша Україна? Яка вона, рідна Батьківщина? Які слова описують нашу країну? (Діти дають відповіді, вихователь додає свої прикметники: "красива", "сильна", "рідна", "зелена", "горда"). А тепер пограємо в гру «Україна яка?»! Кожен із вас має картинку, давайте разом назвемо, що зображено, і надамо Україні характеристики! (Гра з прикметниками).

  5. Вихователь:
    Українці дуже пишаються своїми символами. Давайте пригадаємо, що є символами України? (прапор, герб, гімн). Ось зараз ми подивимося мультфільм про ці символи.

    Перегляд мультфільму «Державні символи України».

  6. Вихователь:
    Тепер давайте послухаємо головну пісню нашої держави — гімн України. Коли він лунає, усі мають стояти тихо і не розмовляти. Слухаємо гімн уважно, а потім разом нагадаємо, як правильно поводитися під час виконання цієї пісні.

    Слухання гімну України.

  7. Вихователь:
    Молодці! Тепер, після такої серйозної та урочистої частини заняття, давайте трохи відпочинемо. Я пропоную вам зробити руханку! Вона дуже весела та енергійна, як у маленьких українців.

    Руханка «Гопачок».
    (Діти повторюють рухи за вихователем, веселяться і активно рухаються).

  8. Вихователь:
    Україна — це наша рідна земля, наша Батьківщина, наша гордість. Давайте на знак соборності створимо свою власну карту України! Я пропоную хлопцям розфарбувати свої долоньки синім кольором, а дівчатам — жовтим. Тепер по черзі зробимо відбитки долоньок на карті України. Так ми покажемо, що ми всі разом, ми єдині, і наша країна — єдина та соборна!

    (Діти розфарбовують долоньки і ставлять відбитки на карті України).

  9. Вихователь:
    Ось така чудова мапа нашої єдиної України! Тепер давайте візьмемося за руки і скажемо всі разом: «Моя Україна — єдина!» Це наше свято, наша єдність, наша сила!

    (Діти тримаються за руки, разом кажуть: «Моя Україна — єдина!»).

Підсумок заняття:

  • Що нового ви дізналися сьогодні про свою рідну країну?

  • Чому ми святкуємо День Соборності України?

  • Як важливо бути єдиними, любити і шанувати свою Батьківщину?

Молодці, діти! Ви сьогодні були справжніми патріотами своєї країни!

середа, 1 січня 2025 р.

 Чарівний шлях краплинки

Інтегроване заняття з природознавства та малювання для дітей старшої групи

Програмовий зміст:

  • Формувати вміння дітей емоційно реагувати на природні явища та об'єкти, отримувати позитивні враження від спостережень за ними.

  • Розширювати знання про кругообіг води в природі та її різні стани.

  • Поглиблювати уявлення про значення води для живих об'єктів на Землі.

  • Виховувати вміння робити висновки на основі пошуково-дослідницької діяльності.

  • Розвивати зв'язне мовлення, допитливість, логічне мислення та увагу.

  • Виховувати бажання берегти водні ресурси нашої планети.

Попередня робота:

  • Спостереження за природними явищами: дощем, калюжами, струмками, поливанням квітів.

  • Бесіди про користь води для живих об'єктів на Землі.

  • Читання художніх творів про воду.

Матеріал:

  • Глобус, запис звуків дощу та хлюпання хвиль, відео «Вода в природі», «Казка про Хмаринку».

  • Іграшкова краплинка, загадки, прислів'я, ілюстрації до явищ природи (роса, дощ, сніг, туман, град, лід).

  • Таблиця «Кругообіг води в природі», склянки з водою, цукор, ложечки, олівці, фарби.


Хід заняття

1. Організаційний момент

Привітання:

Доброго ранку, сонце привітне,
Доброго ранку, небо блакитне,
Доброго ранку, пташки у небі,
Доброго ранку, дубки на землі,
Доброго ранку, люди усі!

Загадка:
Відома всім рідина,
Усі її вживають,
Бува хмаринкою вона,
Сніжинкою буває.
Бува як скло, бува тверда,
Звичайна, підкажіть… (вода).


2. Основна частина

  • Вихователь:
    Краплинка дощу на ганку вигравала! Спіймала я краплинку, а інші повтікали!
    (Вихователь показує іграшкову краплинку).

    • Питання до дітей: Хто до нас завітав у гості? (краплинка)

    • Яка вона? (кругленька, грайлива, весела, іскриста).
      Краплинка принесла із собою багато цікавого. Ось перший сюрприз від Краплинки.
      Подивіться на глобус – маленьку модель нашої планети Земля. Якої барви на ньому найбільше? (Діти відповідають: блакитна).
      Так, більша частина Землі покрита водою. Вода займає дві третини планети, а суша – лише одну.
      Космонавти, які літають навколо Землі, бачать її зелено-блакитною – це колір морської води.

    • Питання до дітей: Які моря ви знаєте? А які водойми є у нашій місцевості? (Діти називають різні моря і водойми).

  • Гра «Де сховалась краплинка?»
    Діти відгадують загадки та показують картинки:

    • Крила розпустила і сонечко закрила. (хмара)

    • Коли немає – чекають, а коли прийду – тікають. (дощ)

    • Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (річка)

    • Намистиночки малі ніч згубила у траві, Вранці сонечко встало, намистиночки забрало. (роса)

    • Хтось у лісі серед трав кругле дзеркало поклав, Можна в дзеркало дивитись, можна і води напитись. (озеро)

    • Біле, а не цукор, м’яке, а не вата, без ніг, а йде. (сніг)

    • Взимку у садах на вітах Заіскрились білі квіти, Хто цей диво-садівник, Що зробив такий квітник? (іній)

    • Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно. (лід)

    • Із темної хмарини полетіли горошини. (град)

  • Питання до дітей: Кому потрібна вода?
    Діти читають вірш:

    Для чого потрібна водиця?
    Щоб попити й умитись,
    Дітям, щоб плескати,
    Мамі, щоб попрати,
    Травці – зеленіти,
    Колоскам – дозріти,
    Всім деревам, щоб рости,
    Всім квіткам, щоб зацвісти.

  • Завдання на картках:
    Діти показують стрілочками, кому потрібна вода для життя.


3. Фізкультхвилинка

Аудіо запис дощу.
Діти слухають, а потім розповідають про різні види дощу.

Пальчикова гімнастика «Дощик»:
Скільки знаю я дощів,
Порахуйте мерщій:
Дощик з вітром,
Дощ грибний,
Дощ з веселкою – дугою,
Дощик з сонцем,
Дощик з градом,
Дощик з жовтим листопадом,
Дощ зі снігом,
Дощ з грозою,
Дощ холодний,
Проливний!

Питання до дітей:
Діти, звідки береться дощик?
(Відповіді дітей).


4. Дослідження води

  • Вихователь:
    А ви хочете дізнатися більше про воду та її властивості? Тоді ми з вами, як справжні вчені, підемо до лабораторії та проведемо досліди.

  • Дослід 1. «Вода – це рідина»

  • Дослід 2. «Вода – прозора»

  • Дослід 3. «Вода не має смаку»


5. Підсумок

  • Питання до дітей: Що нового ви дізналися про воду?

  • Молодці! Ви були справжніми дослідниками!


Завдання на згадку:
Уявимо, що ми на березі моря. Весело хлюпають хвильки, ласкаво гріє сонечко, а ми відпочиваємо на тепленькому пісочку. Тепер на згадку намалюйте краплинку веселику.


Це інтегроване заняття дозволяє дітям пізнати важливі властивості води через спостереження, ігри та досліди, одночасно розвиваючи їхні творчі та пізнавальні здібності.

четвер, 9 травня 2024 р.

Діти з особливими освітніми потребами

 



Діти з особливими освітніми потребами

Діти з особливими потребами, серед яких виокремлюють помірні, середні та значні, а також талановиті та обдаровані діти потребують спеціальних умов навчання для отримання освіти, яка відповідає їхнім освітнім запитам. Керівництво має створити програми навчання для всіх дітей дошкільного віку, включаючи й дітей з особливими потребами, які проживають у їх районі.

Характеристики

Щоб визначити, чи необхідна дитині спеціальна освітня програма, слід врахувати такі характеристики:

навчання- як дитина обробляє інформацію, сприймає нову інформацію та утворює зв'язки між поняттями;

інтелект- здатність аргументувати та розуміти інформацію й поняття;

комунікація- як дитина використовує мову для спілкування та розуміння світу;

фізичні характеристики- загальна і тонка координація рухів, стан здоров'я чи будь-які інші обмеження, як то проблеми зору чи слуху;

навчальна поведінка- як дитина реагує на довкілля та інших людей, відповідна вікова поведінка й ознаки самостійності, здатність пристосовуватись до нових ситуацій.

ДИТИНА ІЗ ЗАТРИМКОЮ ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ

Причини затримки психічного розвитку у дітей.

Причин, які зумовлюють затримку психічного розвитку у дітей, багато. Це можуть бути:

несприятливі умови виховання;

спадкова схильність;

довготривалі хронічні захворювання у ранньому дитинстві;

порушення функціонування мозку, що виникають ще під час внутрішньоутробного розвитку;

ускладнені пологи.

Отже, затримку психічного розвитку можуть спричиняти різноманітні чинники. Час виникнення, глибина, особливості прояву цього відхилення у психічному розвитку дитини різні. Батькам дуже важливо вчасно помітити та докласти зусиль для їх усунення упродовж перших 6-ти років життя, оскільки цей час є визначальним для майбутнього успішного навчання дитини у школі та й усього її подальшого життя.

ДИТИНА ІЗ ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ

Як спілкуватися з дитиною?

Правильно організоване спілкування має надзвичайно великий навчальний і виховний потенціал. Спілкування - безцінне джерело мовленнєвого розвитку дитини з порушенням слуху. Щоб ним скористатися важливо пам'ятати, що:

Щоб розвивалося словесне мовлення дитини з порушенням слуху, з нею необхідно постійно спілкуватися.

Словесне мовлення дитини потрібно формувати під час спілкування у спільній діяльності: під час виконання побутових дій, режимних моментів, малювання, ліплення, конструювання, гри.

Говорити з малюком потрібно:

однією літературною словесною мовою (не змішувати українську і російську, діалектну);

у нормальному темпі, не поспішаючи, але й не уповільнювати, не розтягувати мовлення штучно;

при достатньому освітленні;

голосом нормальної сили (на відстані можливо дещо гучніше);

чітко промовляти, не „ковтати" закінчення;

дотримуватися правильних інтонацій;

не відвертатися;

не робити зайвих рухів, які можуть відвернути увагу;

емоційно заохочувати дитину до спілкування.

Якщо дотримуватися цих правил, буде простіше залучити малюка до спілкування, а йому легше зрозуміти співрозмовника. Зрозуміло, що дитина не одразу, а лише з часом почне розуміти сказані дорослим слова.

ДИТИНА ІЗ ПОРУШЕННЯМ ЗОРУ

Увага! Небезпечно:

при короткозорості високого ступеня- важкі фізичні навантаження, віджимання, стрибки, підйом важких предметів; різкі струси організму, навіть легкі удари в очі; тривале перебування з опущеною донизу головою;

при короткозорості середнього ступеня- травми очей, піднімання важких предметів, нахили тулуба;

при короткозорості слабкого ступеня- читання і письмо з низько нахиленою головою, травми очей; неприпустимо, щоб волосся з лоба спадало на очі.

ДИТИНА ІЗ ПОРУШЕННЯМ РОЗУМОВОГО РОЗВИТКУ

Що потрібно знати про вплив розумової відсталості на загальний розвиток дитини? Розумова відсталість виникає внаслідок органічного ушкодження центральної нервової системи, яка є необхідною основою для розвитку мислення дитини, пам'яті, уявлення, сприймання предметів та явищ навколишнього світу (тобто, основою психічного розвитку). Саме психологічний розвиток забезпечує формування умінь спілкуватися, цілеспрямованих дій, активності та інших якостей, які визначають можливості до адекватного існування дитини в оточуючому середовищі. Особливий характер перебігу психічного розвитку дитини призводить і до специфічного психологічного розвитку, зокрема: особливостей в інтелектуальній, емоційній, поведінковій, ціннісній та мотиваційній сферах її особистості.

Основними показниками психічного розвитку дитини є:

розвиток пізнавальної сфери (сприйняття, увага, пам'ять, уява, мислення);

формування системи особистісних відносин (емоції, потреби, мотиви, установки, ціннісні орієнтації, спрямованість та ін.);

оволодіння системою різноманітних практичних та розумових дій, які забезпечують розвиток здібностей до продуктивної та творчої діяльності.

ДІТИ З ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ

Що потрібно для повноцінного розвитку мовлення малюка?

Оволодіння мовленням- складний, багатосторонній психічний процес. Його поява і подальший розвиток залежать від багатьох чинників. Мовлення починає формуватись лише тоді, коли головний мозок, слух, артикуляційний апарат дитини досягнуть певного рівня розвитку. Це значною мірою залежить від оточуючого середовища. Якщо дитина не отримує нових яскравих вражень, якщо не створені умови, що сприяють розвитку рухів і мовлення, то затримується її фізичний і психічний розвиток. Малюкові потрібні регулярна мовленнєва комунікація, турбота та любов. Якщо дитину позбавити повноцінного спілкування з дорослими або звузити його тільки до одноманітних побутових ситуацій (годування, прогулянок та сну), у неї може виникнути затримка мовленнєвого розвитку.

Що таке затримка мовленнєвого розвитку та які її наслідки?

Затримка мовленнєвого розвитку (ЗМР) - це повна відсутність мовлення або значне його відставання у дітей раннього віку. Якщо вчасно не помітити відставання у мовленнєвому розвитку малюка, ЗМР може перерости у складний системний розлад - загальний недорозвиток мовлення, який важко подолати.

Які можливі причини затримок мовленнєвого розвитку у дітей?

Причини затримки мовленнєвого розвитку численні, серед них: педагогічна занедбаність, відсутнє чи недостатнє спілкування з малюком, загальна ослабленість дитини після перенесених інфекційних захворювань, ускладнення під час вагітності та пологів матері.

Які є види затримок мовленнєвого розвитку?

У дітей можуть виникати такі затримки у мовленнєвому розвитку:

І. Затримка на стадії емоційного спілкування.Емоційний контакт з дорослим замінює у дитини вербальну комунікацію, тобто вона усміхається, лащиться і цих емоцій у спілкуванні з дорослим їй достатньо.

ІI. Затримка на стадії називання.Дитина намагається сказати те чи інше слово лише після того, як його промовив дорослий. У конкретній ситуації вона називає предмет, проте, у реальній взаємодії з людьми своє мовлення замінює вказівними жестами, вимогливими вигуками тощо. Це призводить до знервованості, примхливості дитини, адже вона не може усвідомити, чому її не розуміють ні дорослі, ні однолітки.

III. Відсутність інтересу до спілкування.У дитини не виникає потреби у створенні емоційних і вербальних контактів з оточуючими. Відсутність необхідних зв'язків з людьми виявляється у прагненні робити усе самій; дорослий, як партнер по спільній діяльності, співрозмовник, їй не потрібен. Дитина вокалізує, продовжує маніпулювати з предметами, не реагуючи на звернене мовлення.

IV. Затримка на стадії "дитячих слів".Дорослий, намагаючись досягти якомога тіснішого контакту з дитиною, використовує в своєму мовленні "дитячі слова" на зразок "ам-ам" (їсти), "ту-ту" (поїхали), "ня-ка" (шапочка) та ін., що гальмує оволодіння правильним мовленням.

ДІТИ З АУТИЗМОМ

Аутизм- це розлад, який виникає внаслідок порушення розвитку мозку і характеризується відхиленнями у соціальній взаємодії і спілкуванні, а також стереотипністю у поведінці та інтересах. Всі вказані ознаки з'являються у віці до 3 років.

Як розпізнати аутизм?

Деякі діти, яким пізніше ставлять діагноз "аутизм" з'являються на світ з витонченим, інтелігентним виразом обличчя (за висловом одного з перших дослідників аутизму - Л.Каннера, це "обличчям принца"). Симптоми аутизму можуть почати виявлятися від 1,5 до 3 років у дитини, яка до цього розвивалася начебто нормально.

УВАГА: втрата дитиною певних навичок чи функцій, які вона раніше мала, - суттєвий показник, що може сигналізувати про органічні порушення, зокрема такі, що притаманні аутизму.



пʼятниця, 12 квітня 2024 р.

В УКРАЇНІ СТВОРИЛИ ЧАТ-БОТ «ВОБИ2», ЯКИЙ В ІГРОВІЙ ФОРМІ ВЧИТЬ МАЛИХ І СТАРШИХ УКРАЇНЦІВ, ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

 


В УКРАЇНІ СТВОРИЛИ ЧАТ-БОТ «ВОБИ2», ЯКИЙ В ІГРОВІЙ ФОРМІ ВЧИТЬ МАЛИХ І СТАРШИХ УКРАЇНЦІВ, ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Матеріал подано у формі гри: бот надсилає запитання, а користувач має обрати правильну відповідь із запропонованих варіантів.

Завдяки проходженню всіх рівнів гри, діти здобудуть теоретичні знання щодо дій під час:

повітряної тривоги;

вуличних боїв, мінометного та артилерійського обстрілів;

руйнування приміщення у якому перебувають люди та в разі потрапляння під завали.

ДОКЛАДНІШЕ


Як поводитись при виявленні невідомих предметів

Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: безпечні канікули

Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: лісовий скарб

Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: повітряний змій

Мультики для дітей. Правила безпеки

Мультфільм. Казка про вогняну іскринку. Як поводитися під час пожежі.0

Обережно! Вибухонебезпечні предмети. Відео ДСНС України для батьків і дітей

Українців закликають дотримуватися правил поводження із вибухонебезпечними предметами

Під час війни порушуються всі права дитини — на освіту, недоторканність, право бути з сім’єю, тож ЮНІСЕФ запускає сайт «Дитина не сама: Інструкція з турботи» — https://dity.msp.gov.ua/, де ми доноситимемо інформацію про те, як правильно у воєнних умовах підтримувати та захищати права дітей, що позбавлені батьківського піклування.