середа, 1 січня 2025 р.

 Чарівний шлях краплинки

Інтегроване заняття з природознавства та малювання для дітей старшої групи

Програмовий зміст:

  • Формувати вміння дітей емоційно реагувати на природні явища та об'єкти, отримувати позитивні враження від спостережень за ними.

  • Розширювати знання про кругообіг води в природі та її різні стани.

  • Поглиблювати уявлення про значення води для живих об'єктів на Землі.

  • Виховувати вміння робити висновки на основі пошуково-дослідницької діяльності.

  • Розвивати зв'язне мовлення, допитливість, логічне мислення та увагу.

  • Виховувати бажання берегти водні ресурси нашої планети.

Попередня робота:

  • Спостереження за природними явищами: дощем, калюжами, струмками, поливанням квітів.

  • Бесіди про користь води для живих об'єктів на Землі.

  • Читання художніх творів про воду.

Матеріал:

  • Глобус, запис звуків дощу та хлюпання хвиль, відео «Вода в природі», «Казка про Хмаринку».

  • Іграшкова краплинка, загадки, прислів'я, ілюстрації до явищ природи (роса, дощ, сніг, туман, град, лід).

  • Таблиця «Кругообіг води в природі», склянки з водою, цукор, ложечки, олівці, фарби.


Хід заняття

1. Організаційний момент

Привітання:

Доброго ранку, сонце привітне,
Доброго ранку, небо блакитне,
Доброго ранку, пташки у небі,
Доброго ранку, дубки на землі,
Доброго ранку, люди усі!

Загадка:
Відома всім рідина,
Усі її вживають,
Бува хмаринкою вона,
Сніжинкою буває.
Бува як скло, бува тверда,
Звичайна, підкажіть… (вода).


2. Основна частина

  • Вихователь:
    Краплинка дощу на ганку вигравала! Спіймала я краплинку, а інші повтікали!
    (Вихователь показує іграшкову краплинку).

    • Питання до дітей: Хто до нас завітав у гості? (краплинка)

    • Яка вона? (кругленька, грайлива, весела, іскриста).
      Краплинка принесла із собою багато цікавого. Ось перший сюрприз від Краплинки.
      Подивіться на глобус – маленьку модель нашої планети Земля. Якої барви на ньому найбільше? (Діти відповідають: блакитна).
      Так, більша частина Землі покрита водою. Вода займає дві третини планети, а суша – лише одну.
      Космонавти, які літають навколо Землі, бачать її зелено-блакитною – це колір морської води.

    • Питання до дітей: Які моря ви знаєте? А які водойми є у нашій місцевості? (Діти називають різні моря і водойми).

  • Гра «Де сховалась краплинка?»
    Діти відгадують загадки та показують картинки:

    • Крила розпустила і сонечко закрила. (хмара)

    • Коли немає – чекають, а коли прийду – тікають. (дощ)

    • Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (річка)

    • Намистиночки малі ніч згубила у траві, Вранці сонечко встало, намистиночки забрало. (роса)

    • Хтось у лісі серед трав кругле дзеркало поклав, Можна в дзеркало дивитись, можна і води напитись. (озеро)

    • Біле, а не цукор, м’яке, а не вата, без ніг, а йде. (сніг)

    • Взимку у садах на вітах Заіскрились білі квіти, Хто цей диво-садівник, Що зробив такий квітник? (іній)

    • Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно. (лід)

    • Із темної хмарини полетіли горошини. (град)

  • Питання до дітей: Кому потрібна вода?
    Діти читають вірш:

    Для чого потрібна водиця?
    Щоб попити й умитись,
    Дітям, щоб плескати,
    Мамі, щоб попрати,
    Травці – зеленіти,
    Колоскам – дозріти,
    Всім деревам, щоб рости,
    Всім квіткам, щоб зацвісти.

  • Завдання на картках:
    Діти показують стрілочками, кому потрібна вода для життя.


3. Фізкультхвилинка

Аудіо запис дощу.
Діти слухають, а потім розповідають про різні види дощу.

Пальчикова гімнастика «Дощик»:
Скільки знаю я дощів,
Порахуйте мерщій:
Дощик з вітром,
Дощ грибний,
Дощ з веселкою – дугою,
Дощик з сонцем,
Дощик з градом,
Дощик з жовтим листопадом,
Дощ зі снігом,
Дощ з грозою,
Дощ холодний,
Проливний!

Питання до дітей:
Діти, звідки береться дощик?
(Відповіді дітей).


4. Дослідження води

  • Вихователь:
    А ви хочете дізнатися більше про воду та її властивості? Тоді ми з вами, як справжні вчені, підемо до лабораторії та проведемо досліди.

  • Дослід 1. «Вода – це рідина»

  • Дослід 2. «Вода – прозора»

  • Дослід 3. «Вода не має смаку»


5. Підсумок

  • Питання до дітей: Що нового ви дізналися про воду?

  • Молодці! Ви були справжніми дослідниками!


Завдання на згадку:
Уявимо, що ми на березі моря. Весело хлюпають хвильки, ласкаво гріє сонечко, а ми відпочиваємо на тепленькому пісочку. Тепер на згадку намалюйте краплинку веселику.


Це інтегроване заняття дозволяє дітям пізнати важливі властивості води через спостереження, ігри та досліди, одночасно розвиваючи їхні творчі та пізнавальні здібності.

Немає коментарів:

Дописати коментар