Методична розробка
«Ліворука дитина»
Зміст
Введення
Глава 1.Научно - теоретичні основи проблеми ліворукості.
1.1.Происхождение ліворукості.
1.2.Особености розвитку і виховання ліворуких дітей.
1.3 Основні проблеми ліворуких дітей дошкільного віку.
Глава 2. Виховно - освітня робота з леворукими дітьми дошкільного віку.
2.1 Психолого-педагогічна діагностика ліворуких дітей.
2.2.Методические рекомендації при організації заняття з леворукими дітьми.
2.3. Рекомендації батькам про особливості виховання ліворукої дитини в сім'ї.
Висновок.
Список літератури.
Введення
Ліворукість століттями була і залишається загадкою, що притягає увагу.
Люди - лівші завжди викликали особливий інтерес і деякий насторожене ставлення оточуючих, збуджували подив і цікавість.
Згідно з останніми науковими даними, перевагу в користуванні тієї чи іншої рукою з'являється у дітей одночасно з двуслоговым лепетом у віці п'яти-шести місяців. І, приблизно, до семи - восьмимісячного віку відзначається різна частота вживання однією з рук в положенні лежачи на спині, сидячи на підлозі або за столом, стоячи біля бар'єра, повзаючи, а потім і при ходьбі. Лише на одинадцятому місяці батьки можуть встановити явну перевагу дитиною тієї або іншої рукою.
Як правило, ліворукість дитини виявляють близькі, спостерігаючи за тим, яку частину діяльності дитина виконує лівою рукою. Наприклад, за сніданком дитина п'є чай, тримаючи чашку в правій руці. Правою рукою він тримає і ложку. Відчувши незручність, він відкладає ложку вбік і двома руками бере чашку. Він Часто вдається до допомоги лівої руки, замінюючи праву, іноді тримає ложку поперемінно то лівою, то правою рукою.
Подібні дії дитини знайомі, мабуть, усім. Виявляється, що до досягнення визначеного віку дітям абсолютно байдуже, якою рукою користуватися. А якщо дитина віддає перевагу одній руці і ця рука - ліва? Думка родичів і знайомих часто змушує серйозно турбуватися. Може бути, наша дитина просто не знає, що тримати ложку і малювати потрібно правою, а не лівою рукою?
«Невже наш дитина лівша?» - задаються батьки питанням і серйозно засмучуються.
Негативне ставлення до ліворукості має давню і тривалу історію, причому події, дії і відносини, пов'язані з правим і лівим в різних культурах, і розділених простором і часом, дуже схожі. Як правило, в різних культурах позитивне співвідносилося з правим, а від'ємне з лівим. Наприклад, мусульмани вважають образою, якщо їм простягають при зустрічі ліву руку або подають лівою рукою гроші, подарунок. Вони вважають її «нечистою». Також існує думка про зв'язок між ліворукістю і більш низькими розумовими здібностями людей, незважаючи на те, що спеціальні психофізіологічні дослідження не дають для цього жодних підстав.
З подібними поглядами і ставленням ми зустрічаємося дуже часто. Від чого це? Від бажання, щоб дитина нічим не відрізнявся від «звичайних дітей» і був таким, як всі! А лівша: подарунок природи чи патологія? Вивчення даної проблеми і становить актуальність нашого дослідження.
За даними вітчизняних авторів, кількість ліворуких дітей за роками варіюється від 15 до 23%. Звичайно, ліворуких меншість і ще менше їх стає в міру дорослішання. Ліворукість не зникає, просто агресивність праворукой середовища змушує їх, часом з великими труднощами, пристосовуватися, переучуватися, ставати як всі.
Так як поки ще немає чіткої і однозначної відповіді на питання про те, що є причиною ліворукості і чим відрізняються праворукі і ліворукі діти. Це норма чи ні?
Питання норми, що визначається наявністю тих чи інших властивостей і якостей у більшості, давно вже ставиться під сумнів у сучасній психології і психіатрії. Норма розуміється як відсутність патології. Якщо у людини не виявлено симптомів патології, отже, він нормальний. Стосовно до лівшам можна сказати наступне: жоден з довідників не визначає левшество як патологію. В гіршому випадку воно представляється як відхилення. Ось одне з визначень, дане в педагогічній енциклопедії:
«Ліворукість - стійке перевагу діяти лівою рукою, обумовлене функціональною слабкістю лівої півкулі головного мозку». Це визначення дано дорослими, але що про себе думає ліворука дитина і з якими труднощами він стикається? Вивчення даного питання і складає проблему нашого дослідження.
Предмет дослідження - левшество або як частіше вживане слово - ліворукість.
Об'єкт дослідження - ліворукі діти дошкільного віку.
Мета дослідження - визначення проблем та особливостей розвитку і виховання ліворуких дітей дошкільного віку.
Завдання дослідження:
1. Вивчити психолого-педагогічну літературу з даної проблеми.
2. Визначити особливості розвитку і виховання ліворуких дітей.
3. Проаналізувати основні проблеми ліворуких дітей дошкільного віку.
4. Розробити методичні рекомендації для вихователів і батьків з даної теми.
Методи дослідження:
1. Теоретичний аналіз педагогічної, психологічної і навчально-методичної літератури.
2. Діагностичні методи: тести, бесіда, спостереження за дітьми молодшого дошкільного віку в повсякденному житті.
3. Аналіз дитячих робіт.
Наукова новизна і теоретична значимість дослідження полягає в розширенні та поглибленні знань з проблеми ліворукості і знаходженні відповідей на багато питань, пов'язані з цим:
- чому дитина пише і малює лівою рукою?
- які проблеми можуть виникнути у ліворукої дитини?
- чи слід його переучувати?
- як вберегти його від стресу?
Практична значимість дослідження у розробці методичних рекомендацій при організації занять з леворукими дітьми та складанні порад батькам про особливості виховання ліворукої дитини в сім'ї.
Розділ 1. Науково - теоретичні основи проблеми ліворукості
1.1. Походження ліворукості.
Думки вчених про те, як і чому виникає ліворукість, не тільки різні, але і суперечливі, але незважаючи на значне число робіт, присвячених цій проблемі, можна сказати, що вона вивчена і є чіткі, аргументовані підтвердження якої - небудь однієї гіпотези. Серед робіт є і серйозні, бездоказові і доведені багаторічними дослідженнями. Велика кількість гіпотез вже саме по собі говорить про можливість існування різних причин, що призводять до ліворукості [1.C.10].
Природно, що в теоріях походження ліворукості за основу беруться не тільки різні фактори - соціокультурні, патологічні генетичні, але і їх комплексне поєднання.
Багато гіпотез минулого століття пояснюють причини переважного володіння правою рукою, а ліворукість розглядають як виняток. Згідно з однією з таких гіпотез, праворукость пояснюється асиметричним розташуванням внутрішніх органів, які зміщують центр тяжкості тіла вправо. Необхідний упор на ліву ногу робить більш вільну праву руку, вона тренується, м'язи її стають більш розвиненими, руху - точними.
Ще більш популярною була так звана теорія «щита і меча», за якою щит під час битв повинен захищати серце і тому воїн тримає лівою (пасивної) рукою, а зброю - правою. Багатовікова тренування правої руки в незліченних битвах і визначила її перевага в різних видах діяльності.
Однією з перших теорій виникнення ліворукості була соціальна теорія англійського вченого С. Джексона, який вважав ліворукість результатом звички, впливу соціальних умов середовища. Однак, на думку Джексона, така звичка працювати лівою рукою не передається з покоління в покоління.
Безумовно, чисто соціальний фактор походження ліворукості легко заперечити, так як багаторічні дослідження ліворукості в різних країнах довели: відсоткове співвідношення ліворуких і праворуких людей в людському суспільстві не змінюється. Навряд чи це було б можливо при настільки сильний вплив середовища. Бувають ситуації, коли праворукі люди під впливом зовнішніх обставин, а не в силу біологічних причин стають лівшами. Найбільш частими причинами такої ліворукості (іноді званої вимушеної) є травми правої руки (переломи, вивихи, розтягнення зв'язок), перенесені в ранньому дитинстві. Уявіть собі півтора - дворічного малюка з переломом руки. З одного боку, це вік дуже активних рухів руками, інтенсивного формування злагодженості, точності, з іншого - спроби щось намалювати, скласти кубики, пірамідку. Але права рука хвора, недієздатна, мимоволі більш активною стає ліва рука. Якщо цей період триває недовго, то немає підстав для занепокоєння, але зовсім нерідко буває кілька травм поспіль, і ось тоді зовнішні умови середовища беруть своє. Лівою рукою дитині стає працювати зручніше, ніж правою, і так виникає «вимушене левшество».
Вплив середовища може бути і не настільки жорстким, але дати той же результат формування вже «невынужденного левшества». Справа в тому, що діяльність дитини формується шляхом наслідування діяльності дорослих або однолітків. Так виникає «мирний» перенавчання, і багато лівші в оточенні правшів теж починають більш активно діяти правою рукою. Не можна виключити можливість зворотної ситуації, коли праворукий дитина виявляється в леворукой середовищі - у нього можуть бути ліворукі тато й мама, бабуся чи дідусь, брат або сестра. А найголовніше, в родині ніхто не здивується ще одному лівші, та й сам він буде вважати себе лівшею, хіба тільки не дуже вправним. Слід зауважити, що випадки вимушеної зміни руки, як правило, супроводжуються невротичними і емоційними порушеннями, а також координаційною дискомфортом, труднощами засвоєння складних рухових навичок.
Отже, зовнішнє середовище за певних умов може справляти вплив на формування ліворукості. Але якщо бути більш точними, це не справжня ліворукість, тому що ліворукість складним чином пов'язана з діяльністю мозку.
В даний час накопичено достатню кількість фактів, що підтверджують можливість патологічного походження ліворукості. Причому є прихильники крайніх поглядів, які стверджують, що будь-яка ліворукість, навіть зустрічається у різних поколінь лівшів в сім'ї, має патологічне походження, пов'язане з дисфункцією мозку, а велика частина таких випадків пояснюється родовою травмою. Дійсно, дослідження, проведені в різних країнах, у тому числі і в нашій, показують, що серед ліворуких дітей дуже висока частота патологій періоду внутрішньоутробного розвитку та пологів, родових травм. Не можна виключити, що існує генетично обумовлений підвищений ризик родових травм у певних сім'ях. І тоді дійсно патологічна ліворукість може проявлятися в різних поколіннях.
Ймовірність появи ліворукої дитини збільшує так званий родовий стрес. Родовий стрес зазвичай визначають наявністю не менш ніж двох несприятливих факторів, серед яких низька маса тіла новонародженого, надто швидкі або тривалі пологи, застосування інструментів при пологодопомозі, асфіксія новонародженого.
Але прихильників таких крайніх поглядів небагато, більшість дослідників схиляються до думки про те, що патологічна ліворукість має місце, і важливо розуміти, що в цих випадках ліворукість може поєднуватися з комплексом порушень або затримок у розвитку мовлення, сприйняття, моторних функцій. У той же час слід розмежувати ліворукість і ці порушення, виділивши, можливо, як єдину причину виникнення та ліворукості, і порушень у розвитку дитини патологічні фактори, пов'язані з перебігом періоду внутрішньоутробного розвитку та пологів.
Однак є дані, що дозволяють припустити, що патологія в пологах лише нашаровується на вже наявне латеральне перевагу (перевага однієї зі сторін тіла над іншою в сенсорній, тобто чутливої і рухової діяльності), так як ще до пологів деякі матері відзначають «особливе занепокоєння» майбутнього ліворукої плода. Серед ліворуких дітей, що не мають в історії розвитку неврологічних захворювань та інтелектуальних затримок, виділяється близько 5% дітей, ліворукість яких також може бути класифікована як «патологічна». Серед цих дітей високий відсоток мовленнєвих порушень.
Ще одним доказом виникнення «патологічної ліворукості», пов'язаної з пошкодженням мозку із-за патології вагітності та пологів, є дані про значний відсоток (близько 20%) ліворуких дітей серед близнюків - і однояйцевих, і двуяйцевых. Зрозуміло, що умови внутрішньоутробного розвитку близнюків менш сприятливі і ймовірність патології в пологах вище, а виходить, вище ймовірність виникнення левшества.
Однак, на думку американських вчених С. Спрінгер і Р. Дейча, є ще один специфічний фактор, діє тільки у однояйцевих близнюків, який може призвести до виникнення ліворукості. Це феномен так званого дзеркального відображення, що виявляється у чверті однояйцевих близнюків. При цьому один близнюк - «дзеркальне відображення» іншого аж до направлення завитків волосся на голові і відбитків пальців. Природно, один з близнюків може бути лівшею, а інший - правшею. Механізми дзеркального відображення пов'язані з певними моментами раннього розвитку зародка і ще не до кінця вивчені.
Часто зустрічається сімейна ліворукість змусило вчених шукати відповідь на питання про можливість передачі цієї ознаки у спадок. Існує кілька концепцій генетичної обумовленості тієї ліворукості, яка називається нормальною, або генетично закріпленою, не пов'язаної з порушеннями у розвитку. Значимість генетичного чинника підтверджується даними про те, що ліворукість особливо часто зустрічається в сім'ях, де хоча б один з батьків - лівша. Ліворукі діти згадують про ліворуких родичів в п'ять разів частіше, ніж праворукі, сімейне левшество частіше виявляється серед ліворуких, ніж серед праворуких дітей. Ще в 20-х роках минулого століття було доведено, що ймовірність виявити ліворукої дитини у праворуких батьків всього 2%, але вона зростає до 17%, якщо один з батьків ліворукий, і збільшується до 46%, якщо леворуки обоє батьків.
Існують варіанти теорій, що розглядають комплексне поєднання патологічних і генетичних факторів, що лежать в основі прояву латерального переваги. Але, мабуть, більш коректним було б уявлення про гетерогенної (разнопричинной) ліворукості. Можна виділити ліворукість, обумовлену різними патологічними факторами, а також ліворукість, що має в основі змішаний генез. Не можна виключити і варіант вимушеного переваги руки (вимушеної ліворукості) внаслідок втрати, дефекту кінцівки, патології периферичного відділу анализаторной системи та інших причин. Фактично можна виділити три основних фактори, які визначають перевагу лівої руки: генетичну латеральність, або генезную спадкову основу; патологічну латеральність, зумовлену значною мірою перинатальними порушеннями в розвитку мозку; вимушену латеральність. Причому можливі різні варіанти поєднання цих факторів, що значно ускладнює виділення природи їх походження і вимагає розробки спеціальних методів діагностики причин і ступеня переваги руки.
Розглядаючи різні теорії виникнення ліворукості, ми неодноразово згадували про двох півкулях мозку, про різної функціональної організації мозку у правшів і лівшів.
Ми звикли говорити про мозок як єдиному органі, але насправді єдність мозку складається з двох півкуль - правого і лівого, тісно пов'язаних один з одним складною системою нервових волокон, яка називається мозолистим тілом. Кожне півкуля, незважаючи на майже однакову (дзеркальне) будова, що має і свої специфічні особливості, і свої функції.
Відмінності правої і лівої рук при виконанні рухів є прямим відображенням нерівнозначності і специфічності двох півкуль мозку - правого і лівого. Моторні транспортні шляхи, що зв'язують мозок і мускулатуру рук, майже повністю перехрещені.
Обидва півкулі приймають участь у регуляції рухів і правої і лівої руки. У теж час з лівого півкулі в мускулатуру правої сторони тіла йде більше волокон, ніж у мускулатуру лівої сторони; але від правої півкулі до правій половині тіла надходить більша кількість волокон, тобто, 2 півкулі як би прагнуть здійснювати більший моторний контроль над правобічної мускулатурою. Можливо, ця морфологічна асиметрія і є одне з пояснень переважання праворукой активності. Тому уточнимо: у праворуких людей переважно ліва півкуля координує роботу м'язів правої руки, а у ліворуких людей ця функція належить правій півкулі.
У спеціальній роботі з вивчення рухових реакцій областей кори при реальному і уявному русі виявлено, що у праворуких людей реактивно, більше включено в діяльність ліву півкулю лише при русі правою рукою, а при русі лівою рукою активність півкуль у більшості була двосторонньою. У ліворуких більш високою була активність лівої півкулі при русі як лівою, так і правою рукою.
Існують переконання, що, змушуючи ліворукої дитини працювати правою рукою, ми намагаємося змінити не характер уподобання руки, а переробити його біологічну природу.
1.2. Особливості розвитку і виховання ліворуких дітей
В нашій роботі зроблена спроба узагальнити досвід біологів, фізіологів, психологів і педагогів, накопичений за довгі роки досліджень, і відповісти на безліч питань:
- Що ми знаємо наразі про природу виникнення ліворукості?
- Які особливості індивідуального розвитку лівшів?
- Варто чи переучувати ліворуких дітей?
- Наскільки важко їм в нашому «праворукому світі?
- Кого, власне кажучи, ми можемо називати лівшею?
Дійсно лівші «нездатні», «незручні», «незграбні» або вони можуть перевершувати правшів? Важке питання, і на нього немає однозначної відповіді. Насамперед, тому, що леворукое меншість ще не дуже добре вивчено, та й упередження проти левшества не викорінено. Крім того, лівші змушені жити в праворукому світі, писати вони, звичайно, можуть і лівою рукою, а все інше - від дверної ручки до найскладніших верстатів майже у всіх країнах - в основному для праворуких. Тому не можна виключити постійно діючий стрес праворукой середовища, в якій лівша змушений жити. А значить, лівші знаходяться в менш сприятливих, ніж правші, умовах існування. І хоча зараз вже ніхто не вважає, що через ліву руку, можна досягти надзвичайних успіхів, припинення нервових хвороб та зміцнення моралі, все ж існує два крайніх погляду. Прихильники першого вважають, що у лівшів знижені розумові здібності; прихильники другого, навпаки, відстоюють їх винятковість, талановитість, нестандартність. Є й третя точка зору, що зв'язує особливості лівшів і правшів з функціональною спеціалізацією домінантного (провідного) півкулі мозку - лівого у правшів і правого у лівшів.
Багато дослідників відзначають високий відсоток ліворуких серед дітей, які страждають неврозами, затримками і порушеннями розвитку. Особливо часто зустрічаються у ліворуких дітей порушення мовного розвитку. Серед ліворуких відзначено високий відсоток дітей, має комплексні порушення письма і читання. Це дійсно так, але важливо зрозуміти, що лежить в основі подібних порушень, і з'ясувати, чи не є і ліворукість, і порушення мови, і труднощі письма результатом, якогось загального порушення розвитку дитини. Розглядаючи різні варіанти генезу ліворукості, ми відзначаємо, що в частині випадків вона може бути результатом патології або дисфункції лівого півкулі. З дисфункцією лівого (мовного) півкулі, як правило, пов'язано і порушення мовленнєвого розвитку дитини, багато в чому визначальний темпи загального функціонального розвитку. При патологічному генезі рукості (наприклад, внаслідок родової травми) не можна виключити пошкодження та інших зон мозку, що в свою чергу може призвести до порушення складних інтегральних процесів, що є основою складних видів діяльності. Проте походження ліворукості у дослідженнях особливостей ліворуких майже не враховується, а значить, аналізується майже завжди спільна група ліворуких дітей, походження ліворукості у яких може бути різним.
Дуже цікава робота американської дослідниці Дж. Леві дозволила з'ясувати особливості зорово - просторових функцій у лівшів. Враховуючи, що у багатьох шульг права півкуля (в доповнення до лівого) бере участь у здійсненні мовних функцій, вона припустила, що мовні і зорово - просторові функції (характерні для правої півкулі) будуть конкурувати, і мовні можуть переважати за рахунок більш низької організації зорово просторових функцій. Але інші автори вважають, що той факт поєднання вербальних (мовних) і невербальних (немовних) функцій в одному правому півкулі дозволяє вербальним і невербальним здібностям взаємодіяти, підсилюючи один одного, що може визначити більш високі творчі здібності. І це теж підтверджується при порівнянні лівшів і правшів.
Коли мова йде про значному відсотку лівшів серед дітей з порушеннями психічного здоров'я, варто, напевно, врахувати постійний діючий стрес [2.C.15]. Постійне відчуття себе не таким, іншим (навіть якщо і не поганим, не незграбним, не недієздатним, то просто іншим), незадоволеність собою, намагання зрозуміти себе, оцінити об'єктивно - ноша не з легких. А якщо до цього додаються дрібні невдачі, незручність, чиєсь роздратування. І це - день у день, і завтра не відбудеться, а значить, з часом виникнуть обмеження у виборі професії та ще якісь проблеми. Це і є ті микрострессы, яких лівша уникнути не може.
Щоденні микрострессы не тільки ведуть до появи нервово - психічних розладів, але й негативно впливають на розвиток особистості та емоційної сфери дитини, стимулюють негативні почуття, знижують емоційну стійкість, підвищуючи ризик порушень соціально - психологічної адаптації.
Необхідно розуміти, що найбільший негативний ефект мають ті микрострессы, які людина не може (або вважає, що не може) контролювати, тобто мова йде про тих випадках, коли він не здатний змінити ситуацію. З цієї точки зору стреси, з якими постійно стикаються лівші (навіть якщо не брати такі крайні варіанти негативного впливу середовища, що переучування), як раз і є ті ситуації, над якими лівші не владні.
Може бути, ми в таких випадках повинні розділити «чому». Виникають порушення психічного здоров'я тому, що лівші просто до цього розташовані більш, менш адаптивні, більш чутливі, або тому, що існування лівшів у праворукой середовищі неминуче створює умови для стресів, порушень адаптації, що призводять до зриву здоров'я.
На жаль, поки немає ясного уявлення про те, чим відрізняються лівша і правша з організації вищих психічних функцій. Ми не знаємо, хто здібніші, у кого вищий інтелект, для кого характерно творче мислення, хто більш конкретний, хто емоційніше і музыкальнее. Як показує досвід, лівші, як і правші, можуть бути самими різними.
Є багато несхожих ні на кого і відрізняються від всіх і лівшів і правшів. І це ще раз підтверджує, що ліворукість - індивідуальний варіант норми.
1.3 Основні проблеми ліворуких дітей дошкільного віку
Згідно з даними вітчизняних медиків, у ліворуких дітей неврози зустрічаються частіше, ніж у праворуких однолітків. Як вже говорилося, одна з причин, що викликають неврози, - насильницьке переучування є сильним стрессорным фактором. За спостереженнями професора А.П. Чуприкова, клінічні форми неврозів у ліворуких дітей бувають в 32% випадків. Причому підвищена частота невротичних відхилень спостерігається не тільки у дітей, які демонструють явну перевагу лівої руки, але і у правшів, мають ліворуких родичів (тобто у дітей з невираженим левшеством).
На жаль, часто дорослі не бачать нічого особливого в підвищеній збудливості дитини, ні в різких коливаннях настрою, ні в неспокійному сні, ні у страхи, тривоги. Дітям деколи важко зрозуміти свій стан, важко пояснити дорослим, що вони відчувають (та й завжди дорослі готові їх вислухати?). Якщо говорити про щось таке, «особливий», що з дітьми трапляється при переучуванні, напевно, перш за все слід мати на увазі те, що саме дорослі бачать, наскільки чіпають страждання дитини їх душу. Важливо підкреслити наступне: особливості особистісного розвитку дитини, те, якою людиною він виросте, - все це тісно пов'язано зі станом його нервово - психічного здоров'я. Фактори, що провокують тривожність, вразливість, образливість, емоційну чутливість ліворуких, нерідко сприяють виникненню і формуванню таких форм поведінки, від яких буде страждати не тільки сама дитина, але і навколишні його дорослі (замкнутість, конфліктність, агресивність тощо). А значить, ми повинні зробити все, щоб згладити їх, пом'якшити, зняти напругу. Переучування ніби дає поштовх всьому негативному, загострює всі суперечності, справді створює стрес. Ми вже говорили про згубний вплив щоденних стресів на ріст, розвиток і здоров'я дитини.
Безперечно, поставити діагноз (невроз), призначити лікування, дати рекомендації про необхідні заходи корекції може тільки лікар. Однак побачити перші симптоми, зрозуміти, що дитина не бешкетує, не бешкетує, не вередує, правильно оцінити стан дитини повинні вміти і батьки, і вихователі.
Професор Чуприков А.П., одним з перших почав серйозне вивчення неврозів у переучених лівшів, і його співробітників переконливо показали, «що фактор переучування (стрес праворукой середовища) є по суті високоспецифічним психогенним чинником для виникнення неврозів у ліворуких дітей».
Чому переучування стає психогенним фактором ризику виникнення неврозів?
По - перше, перевчаючи дитини, нав'язуючи невластивий його біологічній природі тип діяльності, ми порушуємо баланс взаємодії півкуль головного мозку, вторгаючись в надзвичайно складні і ще не сформовані механізми координації та управління рухами, порушуємо природний хід вдосконалення цих механізмів в процесі вікового розвитку та навчання. Тобто, ми свідомо створюємо умови для труднощів, невдач, незграбності, незручності.
Що ж повинен почувати дитина, крім незручностей, труднощів, невмілість? Звичайно ж, невпевненість у своїх силах, звичайно ж, - тривожність, занепокоєння, звичайно ж, - нерішучість, боязнь повторити невдачу. Йому незрозуміло, чому він відчуває образу, страх, приниження, і тому він шукає шляхи уникнення цих негативних переживань. Один з варіантів - уникати умов, що призводять до невдачі. Згадайте сумний вигук малюка: «Ніколи, ніколи не буду малювати!». Але це можливо до школи. Систематичне навчання позбавляє дитини і цього варіанту відсторонення від проблем.
Однак невроз може виникнути і без гострої психотравмуючої ситуації. Ситуація хронічної образи, постійного підкреслення невдач, незадоволеність дорослих успіхами дітей можуть мати такий же вплив, як гостра травма. У випадках з переучуванням ліворуких дітей є, як правило, те й інше.
Серед ліворуких дітей досить часто поширені «шкільні страхи». Це страхи перед невдачами в школі, осуд з боку вихователів, вчителів і батьків.
Причина подібних порушень здоров'я переучених лівшів - виховання страхом: «будеш не як всі», «над тобою будуть сміятися», «ти не зможеш гарно писати» і т.п.
Іноді батьки мимоволі вселяють дитині страх перед школою, так як самі пасують перед труднощами, драматизують їх, що є додатковим (а іноді і основним) джерелом занепокоєння. Постійна заклопотаність, знижений фон настрою, відсутність конструктивності, легкості у вирішенні виникаючих проблем погіршують стан дитини, посилюють тривожність, страхи.
Нерідко у ліворуких дітей при переучуванні виникають неврози нав'язливих станів, особливо в сім'ях, де батьки тривожно відносяться до ліворукості, вважають, що вона може послужити перешкодою до подальшого життя, вибору професії. Якщо батьки намагаються змусити дітей виконувати всі дії правою рукою погрозами і залякуванням, діти зазвичай намагаються, але це їм погано вдається, а батьки розцінюють таку поведінку як непослух, каприз, упертість і карають. Все це може посилитися в школі, якщо вчитель не лише вимагає писати правою рукою, але і знижує оцінки за якість і повільну швидкість.
Особливу тривогу батьків викликає, як правило, невротичне заїкання. Причому в тих випадках, коли причина такої недуги є переученное левшество, заїкання посилюється після напруженого виконання письмового завдання правою рукою. Ця обставина чітко проявилося при порівнянні мови цих дітей, записаної на плівку до і після виконання відповідних завдань. Особливо виражено заїкання у школі. Існує уявлення про те, що заїкання виникає у ліворуких при переучуванні, обумовлене конкуренцією півкуль в управлінні промовою. Однак це досить спірно, оскільки немає доказів, зв'язку частоти заїкання і розподілу мовних функцій між півкулями. Скоріше всього, у виникненні цього захворювання мають значення різні чинники, і поряд з постійним стресом, випробовуваним дитиною при переучуванні, не можна виключити порушення функціональної організації мозку.
Заїкуватість може виникнути раптово, але може наростати поступово протягом тривалого часу. Якщо заїкання виникло раптово, насамперед потрібно звернутися до лікаря. Рекомендується обмежити мовне спілкування, деякий час не водити дитину в школу, змінити обстановку. Безумовно, слід розібратися, що викликало психотравму, і спробувати згладити ситуацію. Необхідно по годинах розписати режим дня, неухильно дотримуватися послідовності дій. Це допоможе дитині підготуватися до початку роботи, виключити несподіванки, запобіжить занепокоєння. Такі ритуализированные дії знижують навантаження на нервову систему, заспокоює дитину. Крім того, можна допомогти дитині, якщо говорити з ним повільно, короткими реченнями, спокійно. Можна привчити його під час розмови стискати м'яку іграшку, крутити її - це буде відволікаючим елементом, який допоможе не фіксувати увагу на заїкання.
До речі, невротичні тики (миготіння, облизування губ, наморщивание чола з посмикуванням носом) рідко викликають занепокоєння батьків, а вчитель найчастіше приймає їх за «кривляння», «дурощі». Дитина сам не контролює ці рухи, вони мимовільні. Однак насмішки і передражнювання однокласників, роздратоване одергивание вчителя, зауваження батьків роблять свою справу: ці порушення закріплюються. Дитина починає соромитися самого себе, стає дратівливою. Як правило, тікі не пов'язані безпосередньо з виконанням письмових завдань правою рукою, але посилюються, коли дитина відповідає, нервує.
Отже, неврози, що виникають у ліворуких дітей при переучуванні, - це серйозні захворювання, прояви яких необхідно вчасно помітити, щоб без зволікання розпочати лікування.
Найбільш частими зустрічаються невротичними симптомами у переучених лівшів є: порушення сну, апетиту, головні болі, болі в животі, страхи, заїкання, тики, нав'язливі рухи, заколисування в транспорті, млявість, загальмованість, різка зміна настрою.
У всіх випадках, коли помічаються ці прояви у дитини (тим більше переученного лівші), не варто чекати, що це пройде само собою, але не варто займатися самолікуванням, слухати поради «знаючих» людей, краще звернутися за порадою до лікаря - психоневролога або педіатра. Лікар призначить необхідне лікування і дасть рекомендації. Однак без допомоги батьків, вихователя або вчителя, без їхньої спільної та узгодженої роботи змінити ситуацію неможливо. І тільки правильний вибір тактики спільної допомоги дитині визначить успіх всіх заходів.
Дитина (переученный лівша) може подолати невпевненість, тривожність, страхи тільки з допомогою дорослих. У ньому необхідно зміцнювати впевненість, створювати умови для подолання боязкості. Постійна підтримка, схвалення, виключення насмішки, образи, невдоволення допомагають уникнути головного, що призводить до неврозу, - почуття неспроможності, невдачі, нездатності. Чим раніше дорослим вдасться цього досягти, тим більше вірогідність того, що дитина вилікується.
Медикаментозне лікування допомагає дитині впоратися зі своїм станом, але таблетки не можуть усунути причину неврозу. Тільки подолання всіх причин, що призвели до порушення здоров'я, допоможе відновити його.
Найкраще відновлює сили спокійний і глибокий сон. Діти з неврозами, як правило, погано сплять, тому батькам важливо навчитися розслабляти дитину перед сном.
Багато людей приходять до напрашивающемуся висновку - терміново припинити навчання ліворуких дітей праворукому листа, «змінити руку», дати можливість дитині писати лівою рукою. Не поспішайте змінювати руку, особливо в тих випадках, коли переучування почалося задовго до школи і пройдено перший етап навчання (літерний період). Повторне переучування може викликати не менший стрес. Що ж робити в цих випадках? Як це не складно, і вчителю і батькам потрібно буде змиритися і з поганим почерком, і зі значно повільнішим темпом діяльності, але, крім того, слід зробити все, щоб дитина не відчував власної ущербності.
Немає коментарів:
Дописати коментар