середа, 26 лютого 2025 р.

Заняття для старшого дошкільного віку: "Занедбані професії"

 Заняття для старшого дошкільного віку: "Занедбані професії"

Мета: Збагачувати знання дітей про професії, які зникли або значно змінилися в сучасному світі. Ознайомити з професіями минулого, які більше не є актуальними або майже зникли. Розвивати пізнавальний інтерес, активне мовлення, увагу, пам'ять та логічне мислення. Збагачувати словниковий запас дітей назвами професій. Виховувати повагу до праці та усвідомлення цінності кожної професії.

Обладнання: картки із зображенням старовинних професій, малюнки, ілюстрації до кожної професії, м'яч.


Хід заняття:

І. Організаційний момент:

  1. Вступне слово вихователя:

    Добрий день, малята!
    Сьогодні ми поговоримо про дуже цікаву тему – професії. Як ви думаєте, чи всі професії залишаються актуальними з часом? Є такі, які зникли, а є нові, які з'явилися тільки нещодавно. Давайте з вами разом подивимося на професії, яких вже немає!

  2. Розповідь вихователя:

    Вихователь: Життя змінюється, час минає, і разом з ним змінюються й професії. Сучасні професії виглядають зовсім інакше, а колись були професії, які вже відійшли в минуле. Сьогодні ми дізнаємося про деякі з них.

    Відомо, що раніше в Україні були професії, які дуже відрізнялися від тих, що є зараз. Наприклад, у кожному селі чи містечку працював мірошник — людина, яка на млині молола зерно, щоб ми могли готувати хліб і різні страви. Але зараз цю роботу виконують великі заводи та фабрики.

    Інша цікава професія була у ткачів, які вручну виготовляли тканини. Ткані рушники, серветки, сукняні тканини – все це було дуже важливою частиною нашого життя. А зараз ми можемо купити тканину в магазині, виготовлену за допомогою машин.

    Є також така професія, як бондар. Бондарі виготовляли різноманітні предмети з дерева, наприклад, бочки або відра. Зараз їх місце займають пластикові або металеві вироби.

    І навіть такі професії, як пастух чи конюх, поступово зникають, тому що зараз менше людей тримають тварин.

Фізкультхвилинка:

Ми з вами, малята, трохи попрацювали, тож давайте зробимо фізкультхвилинку, щоб трішки розім’ятися.

Встало вранці ясне сонце,
За віконцем все виблискує.
Літо, осінь, зима і весна —
Спільно йдемо ми до мети!

(Діти піднімають руки вгору, потім опускають вниз і роблять кілька присідань.)

ІІ. Поглиблене ознайомлення з професіями:

Вихователь: А зараз давайте поговоримо про деякі професії, яких вже майже немає, і з’ясуємо, чому вони зникли.

  1. Чистильник взуття. Колись на вулицях міста працювали люди, які чистили взуття. Можна було підійти до такого майстра, і він за невелику плату зробить ваше взуття чистим. Тепер таких майстрів вже майже немає, тому що у нас є пральні машини та спеціальні засоби для чищення.

  2. Ліхтарник. Ця професія була дуже популярною раніше. Ліхтарники запалювали газові вуличні ліхтарі. Зараз ми маємо вуличне освітлення за допомогою електрики.

  3. Сажотрус. Ця професія була дуже важливою для безпеки будинків. Люди, які займалися сажотрусом, чистили димарі від сажі, щоб у будинку не сталося пожежі. Сьогодні сажотрусів замінили сучасні системи вентиляції.

  4. Поштарі. Колись поштарі ходили від будинку до будинку, доставляючи листи та пакунки. Сьогодні пошта багато чого замінюється через електронні послуги.

ІІІ. Дидактична гра "Вгадай професію"

Вихователь: Давайте пограємо у гру. Я буду називати опис професії, а ви маєте здогадатися, про кого йде мова.

  • Ця людина працює в майстерні і створює предмети з глини. (Гончар)

  • Ця людина працює на ланах і вирощує хліб. (Хлібороб)

  • Ця людина виправляє взуття, надає йому новий вигляд. (Швець)

  • Ця людина запалює ліхтарі на вулиці. (Ліхтарник)

ІV. Підсумок заняття:

Вихователь: Малята, сьогодні ми дізналися про багато цікавих професій, яких вже немає, а деякі майже зникли. Чи є серед них професії, які вам подобаються? Що ви про них дізналися нового?

  • Як ви думаєте, чому ці професії зникли?

  • Яка професія вам найбільше сподобалася і чому?

Завершення заняття:
Вихователь: Діти, ми з вами дізналися про професії, які колись були дуже важливими, а тепер зникли або змінилися. Проте кожна професія була важливою для людей у свій час. Тому давайте пам’ятати про них і цінувати труд кожного.

вівторок, 4 лютого 2025 р.

 Заняття для старшої групи ДНЗ: "Моя оселя"

Мета: розширити знання дітей про предмети домашнього вжитку, вправляти в умінні називати предмети меблів та їх складові частини; розвивати вміння групувати предмети за призначенням; виховувати дбайливе ставлення до домашнього майна.

Матеріали: м’яч, дві ляльки, макети кімнат (вітальня, кухня, спальня, дитяча кімната), картки із зображенням меблів.


Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Вихователь:
Доброго дня, діти! Сьогодні до нас в гості прийшли дві ляльки – Маринка та Іринка. Вони отримали нові квартири і хочуть, щоб ми допомогли їм розташувати меблі. Допоможемо їм? Але спершу давайте привітаємось!

Діти разом з вихователем виконують привітальну пісню:

У садочку новий день,
Всім говорим - Добрий день,
Добрий день мені й тобі,
Усім людям на Землі.


2. Вступна бесіда:

Маринка:
Діти, ми хочемо дізнатися, чи знаєте ви свою адресу? Що таке адреса?

Вихователь допомагає дітям дати відповіді:

  • Адреса – це місце, де ти живеш.

  • Це будинок, у якому я живу.

  • Це квартира, в якій я живу.

Вихователь:
А хто може назвати свою адресу?

Діти називають свої адреси, а вихователь підводить до теми домашніх приміщень та меблів.


3. Розгляд кімнат та меблів:

Маринка:
Діти, ми хочемо дізнатися, які кімнати є у вашій квартирі. Як називаються кімнати, в яких ви живете?

  • Кімната, де сплять – це спальня.

  • Кімната, де готують їжу – це кухня.

  • Кімната, де родина відпочиває – це вітальня.

Діти повторюють та запам'ятовують назви кімнат.


4. Вивчення предметів меблів:

Вихователь:
А хто знає, що є у вас вдома в коридорі? Які меблі можна поставити там?

Діти відповідають:

  • Полички для ключів та парасольок.

  • Шафи для одягу.

  • Вішалки для одягу.

  • Стільці, на яких можна сісти та взутись.

Вихователь:
Правильно! Щоб коридор був затишний і чистий, потрібно постійно прибирати і доглядати за меблями.


5. Вірш для закріплення знань:

Іринка:
Я хочу прочитати вірш про наш рідний дім. Слухайте!

Хай живе наш рідний дім!
Тепло й затишно у ньому.
Тут і тато, тут і ненька,
І дідусь з бабусею рідненькі.
(Є. Железнякова)


6. Дидактична гра "Здогадайся, що це?"

Вихователь:
Зараз ми пограємо в гру. Я буду називати частину мебля чи предмета, а ви повинні здогадатися, в якому меблі або предметі він знаходиться.

  • Воно має ручку (магнітофон, праска, шафа…)

  • У нього є ніжка (стіл, стілець, шафа…)

  • Воно може бути гарячим (праска, пічка, чайник…)


7. Фізкультхвилинка:

Вихователь:
Ви вже трошки втомились? Давайте трохи відпочинемо! Виконуємо фізкультхвилинку:

На вулиці садовій діти крокують.
Дім підвівся новий.
В ньому вікна на всі боки,
Лічить, не полічить.
А дах такий високий,
Пташкам не долетіть.
Дім – не відвести очей,
У домі – тисячі людей.


8. Рухлива гра "Хитрий няв":

Вихователь:
Лялькам дуже сподобалося, як ви працюєте, і вони хочуть, щоб ми пограли в рухливу гру «Хитрий няв». Починаємо!

В дім зайшла Маринка,
З нею Іринка,
Потім зайшов Гнат,
Скільки всіх хлоп'ят?

Діти виконують рухи по лічилці, а той, кому дісталося останнє слово, стає «хитрим нявом» і ловить інших дітей.


9. Підсумки заняття:

Вихователь:
Молодці! Сьогодні ми багато дізналися про наші домівки та предмети, що в них є. Хто допоміг Маринці та Іринці? Що нового ви сьогодні дізналися?

Діти відповідають на запитання, підсумовуючи заняття.


Завершення:

Вихователь:
Ми дізналися, як важливо дбати про наші оселі та про меблі в них. Тепер наші ляльки будуть жити у затишних квартирах, а ви завжди знатимете, що потрібно для того, щоб ваш дім був комфортним і красивим. Дякую за допомогу!