Заняття для старшого дошкільного віку: "Занедбані професії"
Мета: Збагачувати знання дітей про професії, які зникли або значно змінилися в сучасному світі. Ознайомити з професіями минулого, які більше не є актуальними або майже зникли. Розвивати пізнавальний інтерес, активне мовлення, увагу, пам'ять та логічне мислення. Збагачувати словниковий запас дітей назвами професій. Виховувати повагу до праці та усвідомлення цінності кожної професії.
Обладнання: картки із зображенням старовинних професій, малюнки, ілюстрації до кожної професії, м'яч.
Хід заняття:
І. Організаційний момент:
-
Вступне слово вихователя:
Добрий день, малята!
Сьогодні ми поговоримо про дуже цікаву тему – професії. Як ви думаєте, чи всі професії залишаються актуальними з часом? Є такі, які зникли, а є нові, які з'явилися тільки нещодавно. Давайте з вами разом подивимося на професії, яких вже немає! -
Розповідь вихователя:
Вихователь: Життя змінюється, час минає, і разом з ним змінюються й професії. Сучасні професії виглядають зовсім інакше, а колись були професії, які вже відійшли в минуле. Сьогодні ми дізнаємося про деякі з них.
Відомо, що раніше в Україні були професії, які дуже відрізнялися від тих, що є зараз. Наприклад, у кожному селі чи містечку працював мірошник — людина, яка на млині молола зерно, щоб ми могли готувати хліб і різні страви. Але зараз цю роботу виконують великі заводи та фабрики.
Інша цікава професія була у ткачів, які вручну виготовляли тканини. Ткані рушники, серветки, сукняні тканини – все це було дуже важливою частиною нашого життя. А зараз ми можемо купити тканину в магазині, виготовлену за допомогою машин.
Є також така професія, як бондар. Бондарі виготовляли різноманітні предмети з дерева, наприклад, бочки або відра. Зараз їх місце займають пластикові або металеві вироби.
І навіть такі професії, як пастух чи конюх, поступово зникають, тому що зараз менше людей тримають тварин.
Фізкультхвилинка:
Ми з вами, малята, трохи попрацювали, тож давайте зробимо фізкультхвилинку, щоб трішки розім’ятися.
Встало вранці ясне сонце,
За віконцем все виблискує.
Літо, осінь, зима і весна —
Спільно йдемо ми до мети!
(Діти піднімають руки вгору, потім опускають вниз і роблять кілька присідань.)
ІІ. Поглиблене ознайомлення з професіями:
Вихователь: А зараз давайте поговоримо про деякі професії, яких вже майже немає, і з’ясуємо, чому вони зникли.
-
Чистильник взуття. Колись на вулицях міста працювали люди, які чистили взуття. Можна було підійти до такого майстра, і він за невелику плату зробить ваше взуття чистим. Тепер таких майстрів вже майже немає, тому що у нас є пральні машини та спеціальні засоби для чищення.
-
Ліхтарник. Ця професія була дуже популярною раніше. Ліхтарники запалювали газові вуличні ліхтарі. Зараз ми маємо вуличне освітлення за допомогою електрики.
-
Сажотрус. Ця професія була дуже важливою для безпеки будинків. Люди, які займалися сажотрусом, чистили димарі від сажі, щоб у будинку не сталося пожежі. Сьогодні сажотрусів замінили сучасні системи вентиляції.
-
Поштарі. Колись поштарі ходили від будинку до будинку, доставляючи листи та пакунки. Сьогодні пошта багато чого замінюється через електронні послуги.
ІІІ. Дидактична гра "Вгадай професію"
Вихователь: Давайте пограємо у гру. Я буду називати опис професії, а ви маєте здогадатися, про кого йде мова.
-
Ця людина працює в майстерні і створює предмети з глини. (Гончар)
-
Ця людина працює на ланах і вирощує хліб. (Хлібороб)
-
Ця людина виправляє взуття, надає йому новий вигляд. (Швець)
-
Ця людина запалює ліхтарі на вулиці. (Ліхтарник)
ІV. Підсумок заняття:
Вихователь: Малята, сьогодні ми дізналися про багато цікавих професій, яких вже немає, а деякі майже зникли. Чи є серед них професії, які вам подобаються? Що ви про них дізналися нового?
-
Як ви думаєте, чому ці професії зникли?
-
Яка професія вам найбільше сподобалася і чому?
Завершення заняття:
Вихователь: Діти, ми з вами дізналися про професії, які колись були дуже важливими, а тепер зникли або змінилися. Проте кожна професія була важливою для людей у свій час. Тому давайте пам’ятати про них і цінувати труд кожного.
Немає коментарів:
Дописати коментар